Wniosek o wydanie decyzji na lokalizację urządzenia w pasie drogowym niezwiązanego z funkcjonowaniem drogi

Wniosek o wydanie decyzji na lokalizację urządzenia w pasie drogowym niezwiązanego z funkcjonowaniem drogi

Nazwa

Wniosek o wydanie decyzji na lokalizację urządzenia w pasie drogowym niezwiązanego z funkcjonowaniem drogi

Opis

Złożenie wniosku do Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku o wydanie zezwolenia na lokalizację w pasie drogowym drogi wojewódzkiej urządzeń infrastruktury technicznej (np. sieci i przyłącza: gazowe, wodociągowe, energetyczne, kanalizacyjne, teletechniczne, kanalizacja kablowa, podbudowa słupowa dla linii kablowych, itp.) niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego (cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg). W celu ochrony pasa drogowego przeznaczonego dla ruchu kołowego i ruchu pieszych wprowadził zakaz umieszczania w/w urządzeń – art. 39 ust. 1 ustawy o drogach publicznych. Warunkiem odstępstwa od tego zakazu jest wystąpienie w konkretnej sprawie szczególnie uzasadnionego przypadku – art. 39 ust. 3. Udzielenie zatem zezwolenia winno mieć charakter wyjątkowy.

Zezwolenie wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej.

Decyzja określa, w szczególności: rodzaj inwestycji, sposób, miejsce i warunki jej umieszczenia w pasie drogowym oraz pouczenie, że przed rozpoczęciem robót budowlanych inwestor jest zobowiązany do: :

  1. uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy albo wykonywania robót budowlanych,
  2. uzgodnienia z zarządcą drogi, przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu  architektoniczno-budowlanego obiektu lub urządzenia, o którym mowa w art. 39 ust. 3 ustawy o drogach publicznych,
  3. uzyskania zezwolenia zarządcy drogi na zajęcie pasa drogowego, dotyczącego prowadzenia robót w pasie drogowym lub na umieszczenie w nim obiektu lub urządzenia.

Decyzja lokalizacyjna zawiera również oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, celem przeprowadzenia postępowania przed organami budowlanymi.

Wymagane dokumenty

  1. Wypełniony formularz wniosku o wydanie decyzji na lokalizację urządzenia niezwiązanego z funkcjonowaniem drogi
  2. Wypis z rejestru gruntów działek stanowiących pas drogowy, przez które przebiegać będzie urządzenie
  3. Plan zagospodarowania terenu w skali 1:500 lub 1:1000 – plan sytuacyjny lokalizowanych urządzeń i obiektów sporządzony na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
  4. Rysunki techniczne: przekroje i profile urządzeń, zawierające szczegóły przejścia urządzenia pod drogą wojewódzką
  5. Potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej na konto Urzędu Miejskiego w Białymstoku
  6. Dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa (albo jego urzędowo poświadczony odpis) wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa – w przypadku składania wniosku przez pełnomocnika

Odbiorca

Obywatel, Przedsiębiorca

Termin załatwienia sprawy

Sprawa załatwiana jest w terminie określonym w KPA, przeważnie w ciągu miesiąca od dnia złożenia kompletnego wniosku, a w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych termin może zostać wydłużony do 2 miesięcy.

Opłaty

  • Za wydanie decyzji nie jest pobierana opłata.
  • Decyzja nie podlega opłacie skarbowej na podstawie art. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
  • Opłata skarbowa za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa w przypadku jego złożenia – opłatę dokonuje się w kasie lub na rachunek organu podatkowego właściwego miejscowo w sprawach opłat skarbowych – Urząd Miejski w Białymstoku Departament Finansów Miasta, Bank PEKAO S.A. 26 1240 5211 1111 0010 3553 3132j).

Tryb odwoławczy

Od wydanej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku, ul. Mickiewicza 3, w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji.
Strona może zrzec się prawa do odwołania zgodnie z art. 127a § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Podstawa prawna

  1. Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych
  2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2004 r. w sprawie określenia warunków udzielania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego
  3. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
  4. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej

Uwagi

Zarządca drogi może odmówić wydania zezwolenia na umieszczenie w pasie drogowym urządzeń i infrastruktury, o których mowa w art. 39 ust. 3 pkt. 1 ustawy o drogach publicznych.

Skip to content