Nazwa
Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na przebudowę lub lokalizację nowego zjazdu
Opis
umożliwia złożenie wniosku do zarządcy drogi na przebudowę bądź wydanie zezwolenia na lokalizację zjazdu z nieruchomości na drogę publiczną. W przypadku dróg wojewódzkich, zadania zarządzania drogami wykonuje zarząd dróg wojewódzkich. Zezwolenie wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej, w której zawarte są informacje o parametrach technicznych zjazdu.
Zjazd to połączenie drogi publicznej z nieruchomością położoną przy drodze, stanowiące bezpośrednie miejsce dostępu do drogi publicznej.
Wymagane dokumenty
- Wypełniony formularz wniosku o przebudowę bądz wydanie zezwolenia na lokalizację nowego zjazdu
- Kopia aktualnej mapy zasadniczej (sytuacyjno-wysokościowej) dla danego terenu w skali 1:500 lub 1:1000, obejmującej zakres przedmiotowej nieruchomości w nawiązaniu do drogi, z zaznaczonym proponowanym miejscem lokalizacji zjazdu i widocznymi granicami nieruchomości, której wniosek dotyczy oraz zawierającej informację o zagospodarowaniu działek sąsiednich
- Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością, do której ma być wybudowany zjazd
- Dowód uiszczenia opłaty skarbowej za wydanie decyzji o zezwoleniu na lokalizację zjazdu
- Projekt zagospodarowania działki wraz z określeniem sposobu włączenia przedmiotowej inwestycji do drogi jeżeli budowa lub przebudowa zjazdu jest związana ze zmianą zagospodarowania działki
- W przypadku składania wniosku przez pełnomocnika dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa (albo jego urzędowo poświadczony odpis) wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa
- W przypadku podmiotów lub osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wymagane jest załączenie oświadczenia RODO
Odbiorca
Obywatel, Przedsiębiorca
Termin załatwienia sprawy
Wydanie zezwolenia lub jego odmowa następuje w formie decyzji administracyjnej, w terminie do 30 dni od daty złożenia wniosku oraz wymaganych dokumentów. W przypadku wydłużenia terminu do 2 miesięcy w sprawach szczególnie skomplikowanych (wnioskodawca zostanie o tym poinformowany). Do terminu tego nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania, okresu trwania mediacji oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony (np. niekompletny wniosek) albo przyczyn niezależnych od organu.
Opłata za wydanie zezwolenia
- Opłatę za wydanie decyzji zezwalającej na lokalizację zjazdu w wysokości 82,00 zł dokonuje się w kasie lub na rachunek organu podatkowego właściwego miejscowo w sprawach opłat skarbowych – Urząd Miejski w Białymstoku Departament Finansów Miasta, Bank PEKAO S.A. 26 1240 5211 1111 0010 3553 3132)
Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia wniosku o wydanie zezwolenia - Opłata skarbowa za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa w przypadku jego złożenia – opłatę dokonuje się w kasie lub na rachunek organu podatkowego właściwego miejscowo w sprawach opłat skarbowych – Urząd Miejski w Białymstoku Departament Finansów Miasta, Bank PEKAO S.A. 26 1240 5211 1111 0010 3553 3132)
Tryb odwoławczy
Inwestor oraz strony postępowania mogą odwołać się za pośrednictwem zarządcy drogi, który wydał decyzję – do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do odwołania na podstawie art. 127 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego.
Podstawa prawna
- Ustawa z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych
- Ustawa z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
- Ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
- Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
- Ustawa z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
- Rozporządzenie Rady Ministrów z 1 czerwca 2004 r. w sprawie określenia warunków udzielania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego
- Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie
Uwagi
- Jeżeli inwestycja obejmuje tylko wybudowanie na podstawie zezwolenia o lokalizacji zjazdu to nie jest wymagane uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
- Po uzyskaniu zezwolenia na lokalizację zjazdu należy:
- dokonać uzgodnienia z zarządcą drogi projektu budowlanego zjazdu – o ile projekt budowlany jest wymagany,
- dokonać zgłoszenia budowy albo uzyskać pozwolenie na budowę zjazdu,
- uzyskać zezwolenie zarządcy drogi na prowadzenie robót w pasie drogowym.
- Zezwolenie na przebudowę lub lokalizację zjazdu z drogi wydaje się na czas nieokreślony.
- Zezwolenie na przebudowę lub lokalizację zjazdu z drogi wygasa, jeżeli w ciągu 3 lat od jego wydania zjazd nie został wybudowany.
- Ze względu na wymogi wynikające z warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne, zarządca drogi może odmówić wydania zezwolenia na lokalizację zjazdu albo wydać zezwolenie na lokalizację zjazdu na czas określony.
- W zezwoleniu na lokalizację zjazdu określa się miejsce lokalizacji zjazdu i jego parametry techniczne.
- Przed rozpoczęciem robót budowlanych istnieje obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę oraz uzyskania zezwolenia zarządcy drogi na prowadzenie robót w pasie drogowym.
- Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę istnieje obowiązek uzgodnienia z zarządcą drogi projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego zjazdu – o ile projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany jest wymagany.
- Zezwolenie na przebudowę lub na lokalizację zjazdu dołącza się do wniosku o pozwolenie na budowę oraz zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych, o których mowa w ustawie z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.